REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Moskevský Akt o udělení autokefality z roku 1951

Moskevský patriarchát udělil Pravoslavné církvi v Československu v roce 1951 samostatnost (autokefalitu) jakožto svému tehdejšímu exarchátu Ruské pravoslavné církve.

Časopis Журнал Московской Патриархии, číslo 12, 1951 na straně 3 obsahuje záznam o této události. Akt o udělení samostatnosti Pravoslavné církvi v Československu podepsal Jeho Svatost Patriarcha Moskevský a vší Rusi Alexij. Originální dokument se bohužel nenašel.

 

Акт о даровании автокефалии Православной Церкви в Чехословакии

(23 ноября 1951) Русская Православная Церковь, в лице Патриарха Московского и всея Руси Алексия и всего освященного Архиерейского Собора, во внимание к ходатайству церковного Собора Православной Церкви в Чехословакии, дарует сей Церкви, бывшей доселе Экзархатом Московской Патриархии, - автокефалию. Русская Православная Церковь единым сердцем молит Небесного Пастыреначальника Господа нашего Иисуса Христа, да подаст Он Свое Божественное благословение юнейшей сестре в семье Православных автокефальных Церквей, Церкви Чехословакии, и да увенчает Он ее вечной славой.