REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Odpověď vladyky Simeona vladykovi Jáchymovi

Vážený vladyko Jáchyme,
Upřímně sdílím přání vyjádřené Vašim dopisem, aby v naší církvi přestaly nesváry a předešlo jakémukoliv rozdělení. Proto Vás prosím, nesnažte se narušit svolání našeho eparchiálního shromáždění, jež má, jak to žádá ústava, jmenovat nové pracovníky církve na další funkční období.

Je řádně svoláno a jsou to Vaši lidé kteří se snaží mu zabránit tím, že mým jménem toto shromáždění odvolávají a pomlouvají.

Odvoláváte se na „řádného metopolitu, řádný sněm“ a podobně. Bohužel tento sněm nebyl sto zvolit a také nezvolil řádného metropolitu, který dle ústavy se volí mezi metropolity pražským a prešovským, zvolenými řádnými eparchiálními shromážděními. Na sněmu 11. 1. 2014 však nebyl účasten pražský biskup zvolený eparchiálním shromážděním nýbrž jmenováním. Také nedošlo k volbě metropolity, ale k pouhému jeho prohlášení. V pozadí těchto manipulací, na jejichž stranu se Vy přidáváte, je zamezit volbu funkcionářů Božím lidem, ale prosadit si do vysokých funkcí lidi, které Boží lid nechce, kteří mají sloužit jiným cílům než církevním.

Rád bych uvěřil, že si opravdu přejete jednotu a i všepravoslavné uznání naší církve a že pro tento cíl rád odvrhnete jakoukoliv manipulaci. Byl bych šťastný kdyby jste Vy s oběma vladyky Jurajem a Rastislavem se vrátil před datum 8.12.2013 a vše rozhodnuté potom odmítli. Abychom se mohli sjednotit v jediném synodu, jedné víry a řádu s celým pravoslavným světem a tak obnovili jednotu naší církve uznávanou všemi a podle své ústavy obnovili fungování našeho církevního řádu a vnitřní puls, srdce naší církve.

Zatím Vás prosím, nerušte moravské eparchiální shromáždění. Po něm dojde na pražské, jež zvolí arcibiskupa, a pak na sněm, jenž zvolí metropolitu a všechna celocírkevní grémia a pak už snadno zavládne mír a láska.

S přáním Boží ochrany a požehnání všem lidem dobré vůle

+ Simeon

Arcibiskup olomoucko-brněnský a správce metropolitního stolce Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

Olomouc 13. 11. 2014