REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Druhý dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Dopis má standardní kaligrafickou hlavičku Ekumenického patriarchátu a písemnou úpravu a má nadpis «Číslo jednací 124».  Dopis je datován 1 února 2021 (čísla napsána řeckým číselným systémem) a je podepsán B. (Jeho Všesvatost Ekumenický Patriarcha Bartoloměj).

Číst dál: Druhý dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Dopis má standardní kaligrafickou hlavičku Ekumenického patriarchátu a písemnou úpravu a má nadpis «Číslo jednací 65».  Dopis je datován 20 ledna 2020 (čísla napsána řeckým číselným systémem) a je podepsán patriarchálním zástupcem metropolitním biskupem Apostolem z Derkoi.

Číst dál: Dopis Ekumenického patriarchátu vladykovi Michalovi

Útok zápalnou lahví na pravoslavný chrám v Istanbulu

10. června 2015 došlo k útoku zápalnou láhví (koktejl Molotova) na řecký pravoslavný chrám Svaté Trojice v tureckém městě Istanbulu. Policie zadržela 25-letého útočníka Mohameda Simnti, který na místě činu opakovaně volal: "Alláhu Akbar!" a při výslechu uvedl, že jeho čin je pomsta za jeruzalémskou mešitu Al-Aksá.

Číst dál: Útok zápalnou lahví na pravoslavný chrám v Istanbulu

Naši mniši v zahraničí - otec Michal

Další medailónek věnovaný našim mnichům v zahraničí představuje otce Michala Dandára. Otec Michal je z tradiční východoslovenské pravoslavné rodiny a je rusínské národnosti. Otec Michal se dlouhá léta staral o zastupitelství-podvorje naší československé pravoslavné církve v Moskvě, dokud nebyl vyměněn tehdejším metropolitou vladykou Kryštofem. Potom po krátkém pobytu v Bratislavě odešel do Německa. Nyní je igumenem v chrámu Proroka Jana Křtitele, předchůdce Páně, ve Schweinfurtu v Německu, který náleží Berlínsko-německé pravoslavné eparchii pod Moskevským patriarchátem.

Číst dál: Naši mniši v zahraničí - otec Michal

Arcibiskup Juraj na návštěvě Moskevského patriarchátu

Jeho Vysokopřeosvícenost arcibiskup michalovsko-košický vladyka Juraj v neděli dne 2. listopadu 2014 navštívil Moskevský patriarchát a společně sloužil s jedním moskevským biskupem, který je ředitelem Oddělení zahraničních církevních vztahů MP.

Tento ruský biskup Jeho Vysokopřeosvícenost Juraje přivítal slovy:

Číst dál: Arcibiskup Juraj na návštěvě Moskevského patriarchátu