REDAKCE

Zde je archív internetového věstníku SŮL ZEMĚ, který vycházel od února 2014 do února 2015 s požehnáním pana arcibiskupa Simeona. Obsah serveru zde zůstává jako materiál pro budoucnost, který by neměl upadnout v zapomnění. Vydané články je možné vytisknout na papír a také ve smyslu rozsudku C466/12 Soudního dvora EU volně šířit ve formě internetového odkazu.

Útok zápalnou lahví na pravoslavný chrám v Istanbulu

10. června 2015 došlo k útoku zápalnou láhví (koktejl Molotova) na řecký pravoslavný chrám Svaté Trojice v tureckém městě Istanbulu. Policie zadržela 25-letého útočníka Mohameda Simnti, který na místě činu opakovaně volal: "Alláhu Akbar!" a při výslechu uvedl, že jeho čin je pomsta za jeruzalémskou mešitu Al-Aksá.

Zadržený útočník byl v minulosti hospitalizován v psychiatrické léčebně. Chrám Svaté Trojice byl podobným způsobem napaden již v roce 2008. Ekumenický patriarchát v reakci na útok upozorňuje vládu Turecké republiky na potřebu ochrany nemuslimských náboženských komunit a přijetí dlouhodobých programů na potlačování náboženského fanatismu v oblasti vzdělávání a tištěných i elektronických médií.

zdroj:
http://www.nooz.gr/world/molotof-se-elliniki-ekklisia-stin-konstantinoipoli10615

 


V souvislosti s právě probíhající mezinárodní ostudou způsobenou medializovanými výroky dvou pravoslavných biskupů na adresu Cařihradské a dalších pravoslavných církví bych rád učinil následující prohlášení:

Bude-li Prešovská pravoslavná eparchie čelit podobným situacím a bude-li dlouhá staletí žít v takových podmínkách, jaké má Cařihradský Ekumenický patriarchát, tak potom mladý pan arcibiskup Rastislav (Andrej Gont) bude moci mluvit o duchovních Cařihradského Ekumenického patriarchátu z pozice jim rovného. Ale protože nemá ani jejich znalosti a zkušenosti a nikdo jeho církev (Bohu díky) neohrožuje, ale naopak Slovenská republika jeho církev chrání a platí bez ohledu na kvalitu jeho práce, tak by měl měřit výšku svých slov.

napsal Vojtěch Merunka